Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
TEDAVİLER
 
 
 
Cad Cam Sistemleri

 

 

Bilgisayar Destekli Diş Hekimliği (CAD-CAM Teknolojisi)

 

Diş hekimliğinde CAD-CAM teknolojisinin (bilgisayar destekli tasarım ve üretim) kullanımıyla; porselen dolgu, lamina, porselen kuron veya köprüler gibi pek çok estetik restorasyon işlemi hasta başında kısa sürede uygulanabilmektedir.

 

CAD (Computer Aided Design) bilgisayar destekli olarak porselen dişlerin dizayn edilmesi anlamına gelmektedir. CAM (Computer Aided Manufacturing) ise; porselen dişlerin porselen bloklardan üretilmesini tanımlar.

 

CAD-CAM sisteminde; diş hekimi tarafından hazırlanan dişlerin görüntüsü, bilgisayara bağlı bir kamera yardımıyla fotoğraflanır ve dijital olarak bilgisayara aktarılır. Elde edilen dijital görüntüler ve bilgisayarda yapılan çizim sonucunda, diş hekimi restorasyonu tasarlar.

 

Sistemde yer alan milling (torna) ünitesi yardımıyla, seçilen materyal blokları tasarıma uygun şekilde birkaç dakika içerisinde elde edilir. Böylece kısa sürede, dişeti dokusuyla uyumlu ve doğal dişe en yakın görünümlü estetik restorasyonlar hazırlanmış olur.

 

 

 

 

 

 


 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’