Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
TEDAVİLER
 
 
 
Radyolojik Görüntüleme

Diş Hekimliği Radyolojisinde ne gibi yöntemler kullanılmaktadır?

 

Panoramik Radyografi

 

Üst ve alt diş kavislerinin ve komşu doku ve oluşumların tek bir film üzerinde görüntülendiği film çekim tekniğidir. Tedavi planlamasında, verdiği genel görünüm ve detaylarla diş hekimine dişler ve çeneler hakkında genel bir bilgi verir. Daha detaylı görüntülemenin gerektiği durumlarda ek radyografiler alınması gerekebilir.

 

  

 

Periapikal Radyografi

 

Dişlerin birebir boyuta en yakın görüntüsünü veren küçük film çeşididir.

İlgili diş grubu ve etrafındaki çene kemiğinin detaylı bir görüntüsünü verir.

İleri derecede dişeti rahatsızlığı olan veya yaygın dental problemleri olan hastalarda tüm ağızdan bu detaylı radyografilerden almak gerekebilir.

 

Bite-Wing Radyografi (Isırma radyografisi)

 

Özellikle dişlerin komşu dişlerle aralarında oluşmuş çürüklerin tespiti için kullanılır. 

 

Oklüzal Radyografi

 

Dişlerin yatay yöndeki pozisyonlarının tespiti, çene kemiği içindeki oluşumların incelenmesi veya tükürük bezi hastalıklarının incelenmesi için kullanılır.

 

El-Bilek Radyografisi

 

Ortodontik tedavi planlamasında çocuk hastaların kemik yaşını tespit etmek için kullanılır. 

 

   
Sefalometrik Radyografi

 

Özellikle ortodontik tedavi planlamasında kullanılır, alt ve üst çenelerin ve dişlerin kafa tabanı ve diğer oluşumlarla ilişkisini gösterir.      

 

TME (Çene Eklemi) Radyografisi

 

Temporomandibular eklem (çene eklemi) hareketlerinin ve buna bağlı sorunların tespiti için kullanılır.       

 

Dental Volumetrik Tomografi

 

Baş-boyun bölgesi için özel olarak hazırlanmış yeni bir tomografi cihazıdır. Hasta daha az radyasyona maruz kalacak şekilde istenilen bölge tomografik olarak 3 boyutlu olarak görülebilir. Bu yöntemle hastalarımızda incelenebilecek durumlar arasında;

•baş boyun bölgesi travmaları

•çene-yüz bölgesi tümörleri

•gelişim anomalileri

•implant planlaması yer almaktadır.

 

Dişhekimliğinde  kullanılan radyografilerdeki X-ray (X-ışını) zararlı mıdır?

 

Bir panoromik radyografi çekimi sırasında alacağınız radyasyon miktarı, 4 saat bilgisayar karşısında oturmak, güneşli bir günde dışarıda dolaşmakla alacağınız miktara eşittir.

Radyografi alınırken giyilmesi gereken kurşun yelek diğer organ ve dokuların gereksiz x-ışını almasını engeller. Bu önlem genel bir radyoloji kuralıdır.

 

Hamileyken radyografi çektirebilir miyim?

 

Diş Hekimliğinde kullanılan radyografi cihazlarının yaydığı radyasyon miktarı çok düşük olup insan sağlığını tehdit edecek seviyede olmamasına karşın, özellikle hamileler veya hamilelik şüphesi olanlardan, acil tıbbi endikasyon için doktor talebi dışında radyografi alınmaz. Ancak, çok zorunlu ise radyografi alınabilir. Hamilelerin diş rontgeni çektirmek için  mutlaka kurşun önlük giymesi gerekir.

 

 

 

 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2020 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’