Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
TEDAVİLER
 
 
 
Protezler

 

 

 

              

 

 

Protez Diş Nedir?


Ağızda çeşitli nedenlerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren oluşumlara diş protezi denir.

Diş kaybı olan bölgenin  hangi yöntemle doldurulacağı, boşluğun pozisyonuna, büyüklüğüne, bitişikte yer alan dişlerin var olup olmamalarına göre belirlenir.  Uygulanacak yöntemler köprü, protez ve implant olarak tanımlanır.

Köprü  boşluğun önündeki ve arkasındaki  dişlere kalıcı  olarak sabitlenir.

Çıkarılabilir protez  (parsiyal- bölümlü veya tam)  kaybedilmiş dişlerin yerini dolduran bir yöntemdir. Yaygın  olarak kullanılır.

Çene kemiği içine yerleştirilen  implant;  kuronu, köprüyü ve protezi destekleyebilir.
 

 

Diş  Protezinin  Amacı  Nedir?

 

Protezde, hastanın kaybolan çiğneme fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır

 

Kaybedilmiş  dişin yerine yeni bir diş takılmalıdır, aksi takdirde tüm ağzı etkileyecek ciddi sorunlar oluşabilir.

• Çiğneme yetersizliği, beslenme bozukluğu ve hazımsızlık gibi problemlere sebep olur.

• Ön dişlerin görünüşü ve gülümseme bozulabilir.

• Boşluğun  yanındaki dişler, boşluklara kayabilir ve ağız içine  doğru yan yatabilir.

• Karşıt  çenede boşluğun hizasına denk gelen dişler, ısırmayı sağlayacak ve dişi pozisyonunda tutacak karşılık olmadığından uzayabilir. 

• Ağızda kalan dişlere çiğneme esnasında aşırı ve dengesiz yükler bineceği için özellikle ön dişler ileriye doğru zorlanabilir.

 

 

Diş Protezleri Çeşitleri :

 

 

Sabit Protezler

 

 * Porselen Kron ve Köprüler

 * Zirkonyum Kron ve Köprüler

 * İmplant üstü Kron ve Köprü Protezleri     

 * Lamine (yaprak) Kaplamalar   

                  

 

Hareketli Protezler

 

* Tam Protezler

* Overdenture protezler (Diş veya implant destekli hareketli protezler)

 * Hassas Bağlantılı Protezler

 * Kroşe Bağlantılı (Kancalı) Parsiyel Protezler

 * Deflex (şeffaf kancalı) Protez

 

 

 

     

  

 

SABİT PROTEZLER

 

Kron-Köprü Protezleri

 

Köprü, kron, kaplama olarak da bilinen sabit protezler, ağızda az sayıda diş eksikliğinde uygulanan ve destek dişlerin şekillendirilmesi (kesilmesi, küçültülmesi) ile laboratuarda hazırlanıp dişlere yapıştırılan protezlerdir. Takılıp çıkartılabilen protezlere oranla hasta tarafından daha kolay kabul edilir ancak uygulanabilmesi için bir takım koşulların var olması gereklidir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü alınmasını takiben 2-3 seansda ve 1-2 haftada işlem tamamlanır. Protezlerin uzun ömürlü olması, diğer sağlıklı dişlerde olduğu gibi,  genel ağız bakımının düzgün olmasına bağlıdır. Özellikle protezin destek dişlerinin tüm dişeti kenarları çok iyi fırçalanmalıdır.

 

 

                                  
 

 

Zirkonyum Esaslı Kron ve Köprü Sistemleri

 

Bu sistemde metal yerine alt yapı malzemesi olarak zirkonyum kullanılır. Zirkonyum, sabit protezlerde istenen estetik, sağlamlık ve doku uyumluluğunu optimum şartlarda sağlayan bir malzemedir.

Tamamen el becerisinin bilgisayar destekli teknoloji (CAD-CAM) ile birleştirilmesiyle hazırlanan protezlerdir. Klinikte preperasyonları(kesimleri) yapılan dişlerden alınan ölçüler laboratuarda özel yöntemlerde şekillendirilir ve lazer tarama sistem ile okunur. Bu bilgiler cihazın şekillendirme bölmesine aktarılıp kuron veya köprü bilgisayar tarafından işlenir.

Böylece zirkonyum oksit alt yapı oluşmuş olur. Bu alt yapının üzeri özel porselenler ile kaplanır. Böylece ışığı geçiren(neon efektli), oldukça dayanıklı, estetik, doğal görünümlü ve doku uyumlu kuron ve köprüler elde edilmiş olur.  

 

Zirkonyumun Avantajları

* Metal alt yapılı porselenler ile arzu edilen estetiğin sağlanamadığı - özellikle - öndişlerin restorasyonlarında tercih edilir.

* Narin dişetine sahip kimselerde protez dişeti geçişinde mükemmel doku uyumluluğu sağlar.

* Hem ön hem arka dişlerde güvenle kullanılabilir.

 

 

 

      

 

 

İmplantüstü Kron ve Köprü Protezler

 

 

                        

 

 

 

 

                  

 

 

İmplant; kaybedilmiş  dişin yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyumdan yapılmış yapay diş köküdür. İmplant, üzerine  yapıştırılan veya vidalanan bir köprüye ya da bir kurona sabit destek vazifesi görür.

Titanyum implantlar, insan vücuduna mükemmel adaptasyonu olan aynı zamanda yeterince sağlam  ve dayanıklı malzemelerdir.

* Implantasyon tek veya çok sayıdaki  eksik dişin yerine, yeni diş yapılmasında  kullanılan çok başarılı bir yöntemdir.

• Titanyum implantlar ağızdaki tüm dişlerin kaybı durumunda bile, yapılacak sabit köprülerin desteklenmesinde kullanılabilir. 

• Implantla desteklenen protezler daha  normal ve rahat çiğnemeyi sağlar.

Daha fazla bilgi için İMPLANT sayfamızı takip ediniz.

 

 

Laminate Protezler

 

“Laminate –yaprak- porselen” olarak da adlandırılan bu teknik, dişlerimizin sadece ön yüzeylerinden az miktarda malzeme kaldırılarak (bazı durumlarda dişleri hiç aşındırmadan) hazırlanan, mükemmel renk ve doku uyumlu, uzun ömürlü estetik amaçlı çalışmadır.

Daha fazla bilgi için ESTETİK TEDAVİLER - Laminate Protezler bölümüne bakınız.

 

 

 

            

 

 

 

Sabit Protezlerin Avantajları

 

* Protezler hasta tarafından çıkartılamadığı için gizlidir.

* Genellikle hareketli bir protezden daha doğal ve estetiktirler.

* Doğal çiğneme fonksiyonunu aynen sağlar.

*Ekstra bağlantı parçaları olmadığı için doğal dişlerle çoğu zaman aynı form ve büyüklükte olduğundan hemen benimsenir, alışma dönemi yaşanmaz.

 

 

HAREKETLİ PROTEZLER

 

♦ Çıkarılabilir bölümlü protezler sabit köprü ve implantlardan yapım olarak daha kolay ve maliyet olarak daha ucuzdur.

♦ Fonksiyonel olabilirler ve görünümü iyileştirebilirler.

 

Diş eksikliği hem ağız içinde hem de ağız dışında fonksiyon ve estetikte eksikliklere yol açacaktır. Yitirilen dudak, yanak desteği, konuşma fonksiyonu, çiğneme fonksiyonu ve estetik görüntü protezlerle geri kazanılır. Diğer yandan  bazı doğal dişlerin  var olduğu ancak  dişeti hastalığı ve yaygın diş çürükleri nedeniyle hem sağlıksız hem de hoş olmayan bir görünüm sergilediği durumlarda bu dişlerin çekilerek   yerine  tam protez yapılması genel vücut sağlığı, çiğneme fonksiyonu ve estetik görünüm büyük ölçüde düzeltir.

♦ Eksik dişlerin yerini doldurmak için kolay ve ucuz bir çözüm aranıyorsa genellikle çıkarılabilir bölümlü protezler  uygulanır.

♦ Kalan dişlerden destek almak için  tutucu kanca veya çıt çıtlarla  onlara bağlanır, kullanıcı tarafından çıkarılabilir.

♦ Çıkarılabilir bölümlü protazler,  genellikle sabit protez (köprü) veya implant destekli protezler kadar estetik, fonksiyon  ve konfor  sağlayamazlar.

 

 

Total (Tam) Protezler

 

 

       

 

 

Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total-tam- protezlerin yapılması gerekmektedir.

Diğer yandan  bazı doğal dişlerin  var olduğu ancak  dişeti hastalığı ve yaygın diş çürükleri nedeniyle hem sağlıksız  hem de hoş olmaya bir görünüm sergilediği  vakalarda bu dişlerin çekilerek,  yerine  tam protez yapılması vücut sağlığı ve çiğneme fonksiyonu açısından gerekli olabilir.

Son yıllarda total protezler artık dişsiz ağızlar tek şansı olmaktan çıktı. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ve bunlardan destek alınarak hazırlanan protezler kişiye kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi vermekte ve bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir.

 

 

Tam Protezlerin Plan ve Yapım Aşamaları:

 

• Dişhekiminiz dişsiz çenelerinizi  muayene eder ve protezin desteklenmesi için uygun olup olmadıklarına karar verir.

• Dişler ve diş dizisi yitirildiğinde “çeneler arası ilişki” de  kaybedilir. Böylece  çenelerin kapanışı, çene ekleminin doğru konumu ve ısırma noktası yeniden oluşturularak çiğneme, konuşma ve estetik  beklentilere ulaşmak mümkün olabilir.  

• Dişhekiminiz, ağzınızı ve yüzünüzü inceleyerek görünüşünüzün nasıl iyileştirileceğine karar verir.

• Yüzünüze gidecek en uygun biçim,  renk ve tondaki  dişlerin  seçilmesi de ağız estetiği için önemli bir unsurdur.

• Gülümsediğinizde ön dişlerinizin ne kadarının görüneceğinin kaydı  alınır.

• Dişhekiminin protezi, dudak ve yanakları destekleyecek şekilde tasarlaması sarkık yanakların ve ağız kenarındaki kırışıklıkların oluşmasını engelleyecektir. 

 

 

İyi Yapılmış Bir Protez Kullanmanın Avantajları:

 

♦ Protezler yemek yiyebilmeyi  mümkün kılar.

♦ Protezler görünüşünüzü güzelleştirecek, ağız etrafında çizgi ve kırışıklıkların oluşmasını ve yanakların sarkmasını önleyecektir.

♦ Konuşmanızın normal olmasını sağlar.

♦ Protezler üst ve alt çene arasında doğru hizalanmanın korunmasına yardımcı olur ve çene eklemi sorunlarını önler.

♦ Protezler ile kaybedilen ağız sağlığı düzeltilir. Yitirilen dudak, yanak desteği, konuşma fonksiyonu, çiğneme fonksiyonu ve estetik görüntü geri kazanılır.

 

 

Geçici (İmmediat) Protezler

 

• İmmediat protezler dişler çekildikten hemen sonra takılan protezlerdir.

• İmmediat  protezler dişler çekilmeden önce yapılabilir ve çekim sonrası hemen takılabilir.

• Bu protezlerin ölçüleri dişhekiminiz tarafından dişleriniz çekilmeden önce alınır. 

• İmmediat protezlerin en büyük avantajı hastanın hiç dişsiz kalmamasıdır. Ancak çekim sonrasında  destek dokuların iyileşme sürecinde büzülmesi,  bu protezlerin zaman zaman astarlanarak (iç yüzeyine özel silikon dolgu yapılarak) altındaki doku ile uyumunun yeniden sağlanmasını gerektirir.

 • İyileşme tamamlanıp (yumuşak doku ve kemik iyileşmesi)  dişsiz çene ve damak  nihai  şekline kavuştuğunda  yeni protezlerin yapılması gerekecektir.

 

 

Yeni protezler yapılmadan önce uygulanacak tedavi şekli:

 

♦ Eski protezler  damaklara  zarar vermiş ise ya da  protez vurukları oluşmuş ise,  dishekimi dokuların iyileşmesi için eski protezlerin içine yumuşak bir malzeme yerleştirebilir. Bu işleme “doku iyileştirme” adı verilir.

♦ Protezin oturacağı damaklar  şekil ve form olarak protez için uygun değil ise, cerrahi düzeltmeler gerekebilir.

 

 

Protezlerin yenilenmesi gerekir mi?

 

♦ Yaş ilerledikçe ağız anatomisi ve formu değiştiğinden protezlerin de uyumu bozulabilir, ayrıca doğal dişlerin kaybına yol açan ağızdaki problemli şartlar ve yüksek çiğneme kuvvetleri protezlerin de yıpranmasına yol açar. Dolayısıyla protezlerin de bir kullanım ömrü vardır.

♦ Damaklarda küçülme olduğunda (yaşın ilerlemesi ve protez kullanımındaki yılların artmasıyla) protez ağıza büyük gelir, gevşer  ve tam oturmamaya başlar.

• Bu durum yemeyi zorlaştırır, yemekler protezlerin altına kaçar ve diş eti ve damak  yaralanmalarına  yol açabilir.

• Protezden ses duyulması sıkılılığını kaybetmiş olduğunu gösterebilir.

• Eskimiş protezlerde dişler zaman içerisinde aşınarak şekil ve renk yönünden  kötü bir görünüm sergileyebilirler.

 

Dişhekiminizce yapılacak düzenli kontrollerde, protezin iç yüzeyinin  astarlanması gerektiği veya yeniden yapılma zamanının geldiği bilgisi size    verilecektir.

Eski protezlerin yenilenmesi hem görünümünüzü hem de çiğneme fonksiyonunu iyileştirir.

 

♦ Proteziniz yenilenirken, dişlerinizin doğal görünümünün  devam etmesi ve yüzünüze, yaşınıza yakışması için incelikli farklar isteyebilirsiniz.

♦ Yapılacak yeni protez ağzı tam kavrayacak ve estetik değişiklikleri kapsayacak şekilde, bir öncekine benzer şekilde yapılabilir.

♦ Protezin tamamen kopyalanması da mümkündür.

 

 

Overdenture Protezler

 

♦ Az sayıda kalmış doğal dişlerin veya İmplantların üzerine yapılan hareketli protezlerdir.

♦ Overdenture yapılabilmesi için doğal dişlerin proteze destek ve stabilite sağlayacak şekilde hazırlanması gerekir.

♦ Ağızda bırakılan bu dişlere genellikle kanal tedavisi yapılması ve üzerlerine metal  kuron (kaplama) yerleştirilmesi gerekir.

♦ Dişüstü protezleri destekleyen doğal dişler  protezlerin stabilitesine önemli  ölçüde katkı sağlayarak, protezin oynamasını ve damakların küçülmesini  azaltırlar.  Protezlerin implantlar vasıtasıyla ağıza tutturulması ile, hareketli protezlerden çok daha iyi bir çiğneme performansı elde edilmektedir.

♦ Dişhekimleri bazen ağızdaki dişlerin tümünü çekmek yerine bazılarını bırakırlar. Bunun nedeni, damakların korunması ve bu dişlerin üzerine geçecek protezin stabilitesinin  artırılması içindir. 

♦ Overdenture’ın  avantajları şöyle özetlenebilir:  hastanın diş köklerini ağızda tutarak protezlerin tutuculuğunu ve stabilitesini arttırır, kökler çekilmediği için kemik kaybı olmaz, diş köklerinin etrafındaki algılayıcılar kaybolmadığından hasta kendisini dişsiz olarak görmez ve daha iyi hissedebilir.

♦ İmplant destekli  protezler vak’anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Bu tip protezler kolayca temizlenmesi amacıyla hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

 

 

 

 

 

 

Parsiyel ( Bölümlü ) Protezler

 

Ağızda eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla, metal gövdeli ve mevcut dişlere metal kroşeler (teller) veya özel hassas tutucular (anker, çıtçıt) yardımıyla tutunan, eksik dişlerin yerine yapay hazır dişlerin yerleştirildiği, hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir.

 

   

 

 

 

Hassas Tutuculu ( Çıt - Çıtlı ) Protezler

 

Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanırlar. kroşe olarak adlandırılan ve protezin tutuculuğunu sağlamak için kullanılan metal kroşelerin (kancaların) yerine kullanılan sisteme hassas tutuculu protezler denir.Bölümlü protezlere nazaran daha estetik görünümlü olan protezlerdir.

Hassas tutuculu protezlerde protezi taşıyan dişlere gelen çiğneme yükleri kroşeli (kancalı) bölümlü protezlerin destek dişlerine gelen yükten daha fazladır.

 

   

 

 

   

 

 

 

Yeni Protezlere Alışma Süreci:

 

♦ Yapıldığı andan itibaren görünüm ve işlev açısından protezlerin tam olarak ağıza uyması beklenmelidir.  Bu alışma ve protezin oturması sürecinde  hekim tarafından daha iyi uyum için bazı düzeltme ve ayarlamalar yapılması da olağandır.

♦ Çiğnemenin rahat olabilmesi için protezin teslimi öncesinde bir takım düzeltmeler ve bilgilendirmeler yapılması  gerekecektir.

• Kelimelerin ilk harflerinin telaffuzunda yaşanan sıkıntılar genellikle kısa sürelidir.

• Konuşma da yemek yeme gibi pratik gerektirir. Konuşurken protezleriniz ses yapıyorsa daha yavaş konuşun. Kelimeleri telaffuz etmekte zorlanıyorsanız yüksek sesle konuşun ve zorlandığınız kelimeleri tekrarlayın. Konuşmalarınıza  “s” sesi karışıyor veya konuşmalarınızla birlikte ıslık sesi çıkmaya devam ediyor ise, durumu dişhekiminize bildiriniz.

• Protezin daha stabil olabilmesi için dişhekiminiz  protez kenarlarını mümkün olduğunca uzun yapmak  ister.  Protezin kullanımı sırasında fazla baskı gelen  yerlerde acıma ve kızarmalar  oluşabilir. Protez  vuruğu adı verilen bu sorun ilgili yerde protez kenarının kısaltılması ile  giderilir.

 

 

Yeni Yapılan  Protezden Beklentiler:

 

♦ Ağıza tam oturuşu ve oynamazlığı ile ilgili sorunlar oluşabilse de bunlar çoğu zaman giderilebilir sorunlardır.  

♦ Üst çene protezleri  geniş damak yüzeyindeki vakumlama sayesinde  yerlerinde dururlar ve daima alt çene protezlerine oranla tutuculukları daha iyidir.

♦ Alt çene protezleri damak üzerinde oturur ve yerçekimi nedeniyle pozisyonlarını korurlar. Bir miktar vakumlama mümkündür. Ancak alt çene tam protezlerinde açık olan orta bölgede yer alan çok hareketli dilin varlığı ve alt çenenin her hareketinde gerilen yanak kasları nedeniyle tutuculuk (stabilite)  daha zor sağlanır. Protezde yapılacak küçük ayarlar bir miktar  iyileştirmeler yaratabilir.  Stabilite sağlanamayan protezlerin özel protez yapıştırıcılar kullanarak damağa yapıştırılması bir çözüm olabilir.

♦ Stabilite sağlanamayan alt çene tam protezlerin  sabitleştirmek ve  daha konforlu ve stabil kullanılabilmesi için  iki veya daha fazla implant ile desteklenmesi en iyi yaklaşım olacaktır. 

 

 

Protez yapıştırıcı veya sabitleştircilerin kullanılması önerilir mi?

 

♦ Damak çıkıntılarının yeterli olduğu durumda, ağıza uyumu iyi  protezler  yapılabilir.   Bu durumda  protez yapıştırıcısının kullanılmasına gerek olmamalıdır.  Ancak  yapıştırıcılar, protezin sıkılığını artırabildiğinden bazı hastalar kullanmayı tercih etmektedirler.

• Yapıştırıcılar ilk kez protez kullanan hastaların güven kazanmalarına ve yeni protezlerine daha çabuk  uyum sağlamalarına yardım edebilir.

• Yapıştırıcılar protezlerin performansını artırabilir, araştırmalar; yaşlı kişilerin yemek yemekten zevk alabildiklerini ve bunun sonucu olarak daha iyi beslenebildiklerini göstermiştir. 

• Yapıştırıcıları kullanmak istiyorsanız dişhekiminize danışınız. Piyasada toz halinde olanlarından krem, jel, ped ve şeritlere kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

♦ Eski ve uyumu iyi olmayan  protezlerin  yerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla  yapıştırıcıların kullanılması doğru değildir. Bu durum damakta oluşan problemleri gidermeyeceği gibi şikayetlerin artmasına dahi  neden olabilir.

 

Protez vurması: Protez kenarlarının uzun olmasından veya ağıza uyumunu kaybetmiş protezlerin damakta oluşturduğu mekanik yaralanma veya tahrişlerden dolayı protez vuruğu oluşur. Oldukça ağrılı bir durumdur.  Dişhekimi tarafından protezin yeniden uyumlanması ile sorun çözülür.

 

Mantar enfeksiyonu: Protezin örttüğü bölgelerde beyaz beneklerle karışık kızarıklıkların oluşması ile  ortaya çıkan  mantar yani  “Candida Albicans” ın  neden olduğu bir enfeksiyondur. Beklenenin aksine genellikle acı hissedilmez.  Uzun süre protezi çıkartmadan kullanan ve protezin temizliğini iyi yapmayan bireylerde  görülür.

 

♦ Ağzınızda bu tür belirtiler var ise lütfen dişhekiminize gösteriniz, anti-mantar ilaçlar ile tedavi edilir.

♦ Ağızda enfeksiyon olduğu müddetçe protez tamamıyla temizlenmeli ve mümkün olduğu kadar uzun süre, kullanılmamalıdır.

 

 

YENİ PROTEZ KULLANACAK HASTALARA ÖNERİLER

 

Yeni protezleri kullanmasını öğrenmek zaman ister. Daha önce protez kullanmış olsanız bile yeni protezleriniz kullanmış olduklarınızdan farklıdır. Bu nedenle eski alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve yeni alışkanlıklar kazanmanız gerekecektir. İlk birkaç hafta, alışma süresine ihtiyacınız olacaktır. Bu sürede protezinizin sizin ağız yapınıza uyumlanması için bazı düzeltmeler gerekecektir. Sabır gösterirseniz protezinizi rahatlıkla kullandığınızı göreceksiniz.

 

BAŞLANGIÇTA KARŞILAŞILAN SORUNLAR

 

•    Yeni proteziniz ağzınızda yabancı ve büyük bir cisim olarak algılanacaktır. Dudak ve yanaklarınızda dolgunluk hissi duyulacaktır. Bu his geçicidir ve protezlere alışınca kaybolacaktır.

 

•    İlk günlerde salgı bezlerinin uyarılması sonucu tükrük miktarı artabilir. Bu artış protezlerin tutuculuğunu olumsuz yönde etkiler, fakat bu durum kısa sürede geçecektir.

 

•    Alt protez üst proteze göre daha çok hareket edecek ve yerinden daha kolay çıkacaktır. Alt proteze alışmak, üst proteze alışmaktan daha zordur ve daha çok zaman alır.

 

•    Protez yapılırken ne kadar özen gösterilirse gösterilsin protezlerin kullanım sırasında hareket etmesi sonucunda vuruklar olabilir. Vuran yerler mutlaka doktorunuz tarafından düzeltilmelidir. Protezlerin hasta tarafından törpülenmesi yanlıştır ve daha büyük problemlere neden olabilir.

 

•    Vuran yerlerin alınması için doktorunuza gelmeden önce protezlerinizi en az 4 saat kullanmış ve bir öğün yemek yemiş olmalısınız. Bu süre vuruk yerlerinin görülebilmesini sağlar.

 

•    Ağızdaki dokular proteze alıştıkça sorunların da zamanla azaldığını göreceksiniz.GÖRÜNÜM

 

•    Protezi ilk kullanmaya başladığınız zaman yüzünüzün görünümü size farklı gelebilir. Tüm kaslarınız proteze uyum sağlayınca görünümünüz normale dönecektir.

 

•    Yanak ve dudaklarınızdaki çökme protezinizle düzelecektir ve bu sayede daha genç görüneceksiniz


         PROTEZE ALIŞMA SÜRECİNDE YEMEK YEME VE ÇİĞNEME

 

•    Tam protezlerle normal ve rahat yemek yiyebilmek zordur. Bunun için en az 4-6 hafta gerekebilir. Başlangıç sürecinde normal ve etkili çiğneme beklenmemelidir.

 

•    Başlangıçta parça et, fındık, çiğ sebze, ve taze ekmek gibi yenmesi güç yiyecekleri denemeyiniz. Küçük parçalara bölünmüş yumuşak besinler dudaklar kapalıyken yavaş yavaş çiğnenmelidir 

 

•    Özellikle ilk haftalarda ön dişlerle kesinlikle ısırılmamalıdır. Bu durum protezin hareket etmesine neden olabilir.

 

•    Protez su içerken yerinden oynayabilir. Zamanla bu his kaybolacaktır.

 

•    Tavuk, balık, et gibi gıdaların kemiklerini tabağında ayıklayıp daha sonra çiğnemeye başlamanız daha doğru olacaktır.

 

•    Başlangıçta dudak ve yanak ısırmaları olabilir.


KONUŞMA

 

•    Protezlerle rahat konuşabilmek zaman alabilir. Yüksek sesle ve ayna karşısında okuma çalışması yapılmalı ve doğru telaffuz edilemeyen kelimeler tekrar edilerek normal hale getirilmeye çalışılmalıdır.

 

•    Protezi ilk kullanmaya başladığınız dönemde gülme ve öksürme gibi ani hareketlerde protez ağzınızda yerinden oynayabilir tekrar yerine oturması için yavaşça dişlerinizi sıkıp yutkununuz.

 

PROTEZİN KULLANIMI

 

•    Dil ve dudak ve yanakların protezin kontrolünde çok büyük etkisi vardır. Daha önce protez kullandıysanız yeni protezinize daha kısa sürede ve rahatlıkla alışacaksınız.

 

•    Protezinize alışabilmek için ilk günlerde yatarken çıkarmayınız

 

•    Protezinizi kullanmaya alıştıktan sonra yatarken protezler çıkarılmalı ve ağız dokuları dinlendirilmelidir. Yatarken protezini çıkarmayı tercih etmeyenler ise gündüz, uygun olan bir zamanda protezlerini çıkararak ağız dokularını dinlendirmelidirler.

 

•    Protezler gece çıkarıldığında bir kutu içerisinde nemli olarak muhafaza edilmelidir.

 

•    Protez tozları ve diğer yapıştırıcıları hekiminiz önermediği sürece asla kullanmayınız .


PROTEZİN BAKIMI

 

•    Sağlıklı bir ağız için protezinizdeki besin artıklarını her yemekten sonra temizlemek gerekir.

 

•    Temizleme işleminde yumuşak bir fırça sıvı sabun veya sabun kullanınız. Günlük temizliğe ek olarak 1 defa temizleme tabletleri kullanılabilir.

 

•    Protezinizin düşüp kırılmaması için, temizleme işlemi lavaboya yakın tutularak veya su dolu kabın üzerinde yapılmalıdır.

 

•    Protezinizin her yerini hafif bir kuvvetle fırçalayınız .

 

•    Protezinizi asla sıcak suya koymayınız.             DÜZENLİ KONTROL

 

     

 

•    Zamanla proteziniz uyumunu kaybeder ve siz bu durumu fark edene kadar dokularda zararlara sebep olabilir.

 

•    Yılda en az bir kere diş hekiminiz tarafından kontrol edilmelisiniz.

 

•    Yeni protezin başarısı, diş hekiminize bağlı olduğu kadar, size de bağlıdır. Sabırlı ve olumlu yaklaşım ile rahatça protezlerinizi kullanabilirsiniz


 

Protezlerin Temizliği

 

Sabit protezler (kron ve köprüler) tıpkı doğal dişlerimiz gibi günde iki kez (sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce) fırça ve diş macunu ile 2-3 dakika fırçalanmalıdır. Köprü gövdelerinin altı ise en az haftada bir kez özel diş ipleri (uçları misinalı, yumuşak ve sünger yapıda olan) ile temizlenmelidir.

 

Hareketli protezlerin temizlenmesi: Hareketli protezlerin  her yemekten sonra, musluktan akan suyun altında  duru su ve fırça ile tum yuzeyleri temizlenir. Genellikle haftada bir, bir bardak su içerisine konan efervesan protez temizleme ajanında 10 dakika bekletilmelidir. Dişsiz ağızlarda ağızın sadece çalkalanması yeterlidir.

 

Bölümlü hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler fırça ve diş macunu ile temizlendikten sonra protez temizlenip yerine takılabilir.

 

İmplantüstü çıkarılıp takılabilen protezlerde; protez çıkarılıp, akan duru suda fırçalanıp temizlenir. Ağızdaki İmplant üstyapıları tıpkı doğal dişler gibi tüm yüzeyleri diş fırçası ve uygun ebatta arayüz  fırçası  ile özenle temizlendikten sonra protez  yerine yerleştirilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’