Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
TEDAVİLER
 
 
 
İmplant

Diş İmplantı Nedir?

 

İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla  çevredeki dişlere ve dokulara müdahale etmeden yerleştirilen titanyumdan yapılan yapay diş köküdür.

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir.

Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir.

Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

 

Avantajları Nelerdir?

 

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır.

İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar.

Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur.

Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.

İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü fizyolojik ve psikolojik soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

 

 

Dental İmplant Yerleştirilmesi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

 

Çene gelişimini tamamlamış ve genel sağlık durumu iyi olan kişilerin tümünde diş eksikliklerinin giderilmesi için dental implantlar kullanılabilir. İmplant uygulanması için temel şartlar:

Yeterli - hacim ve kalitede - kemik desteğinin var olması,

İyi ağız bakımı,

Yara iyileşme kapasitesini olumsuz etkileyebilecek şartların olmamasıdır.

İmplant ameliyatının başarılı olabilmesi için ağızda başka diş ve diş eti problemi var ise önceden bunların tedavi edilmesi gerekir.

 

İmplant  Çeşitleri  Var mıdır?

Evet. Seri  kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi ‘vida’ şekilli olanlardır.

 

İmplant Her Yaşta Uygulanablir mi?

Evet. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. 18 yaşından itibaren genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok ihtiyaç duyarlar.

 

Kimler İmplant Kullanamaz?

 

Kontrol altında tutulamayan şeker hastalığı, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar,uzun süre kortizon tedavisi görmüş olanlar ve halen görmeye devam edenler implant yaptıramazlar.

 

Önceki yıllarda dişlerin yerleştiği alveolar kemikte büyük kemik kayıpları olanlar implant yaptıramıyordu artık günümüzde kemik greftlerle uygun hale getirilip implant uygulanabiliyor.

 

İmplant  Yerleştirilirken  Ağrı  Duyar mıyım?

 

Uygun anestezi altında implant operasyonu sırasında hiç ağrı duyulmaz.

 

Genellikle implant’ın yerleştirildiği akşam duyulabiliecek ağrı, basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Operasyon sonrası bazen bir kaç gün süren şişliğin olması normaldir.

 

İmplant  İşlemi  Sonrası  Protezlerim  Takılır mı?

 

Hayır. Implant’ların kemik ile tam birleşmesini sağlamak için iyileşme dönemi olan ilk 3-6 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Ancak doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun geçici protez ile fonksiyonunuzu iade edecektir.

 

İmplantlar ile Tedavi  Güvenli ve Uzun  Ömürlü müdür?

 

Güvenli ve kaliteli bir implant ortaya çıkarmak için yapılan çalışmalar 1809’dan beri sürmektedir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 40 yıllık klinik takipleri bulunan implant markaları da bulunmaktadır.

 

Toplam  Tedavi  Süresi ne Kadardır?

 

Yerleştirilecek implant sayısı ve kemik durumuna göre işlem 30 dakika ile 3-4 saat arasında sürebilir. İleri cerrahi işlemler gerektiğinde süre uzun olacaktır.

 

İmplant operasyonlarının günümüzde sadece yarım saat içinde yapılması bile mümkün oluyor. Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 3. ayda işlem bitirilir.

 

Detaylı bir muayene ve tedavi planından sonra tedavinin ilk aşaması implantların yerleştirilmesidir. Bu işlemden sonra genel olarak bir hafta kadar bölgeye kuvvet iletilmesi istenmediğinden hareketli  protez takılmaması önerilir. Daha sonra hastanın varolan protezinin içi yumuşak kalacak bir malzeme ile doldurularak implant’ın kemik ile kaynama süresi olan 3-6 ay hastaya protezi kullandırılır. Bu sayede hasta sosyal hayatını sürdürebildiği gibi alışkın olduğu çiğneme işlemini de yapabilir. Ameliyat sonrası ilk 2- 3 hafta hastaların yumuşak besinler alması standart önerilerdendir. Ancak pek çok durumda özellikle ön bölge diş eksikliklerinde estetiğin sağlanması için hastayı hiç dişsiz bırakmayacak şekilde geçici protezler yapılabilmektedir.


Tedavinin ikinci aşaması olan protez yapımı ise genel olarak 1-3 hafta içinde tamamlanır ki iyileşme süreci 3 ay kabul edilirse implant destekli protezlere ortalama üç buçuk ay gibi bir sürede sahip olunabilir.  Çok daha kısa sürede kemiğe kaynaşma sağlayabilecek  implant çeşitleri üzerinde çalışmalar sürmektedir.

İmmediyat İmplantasyon: Bütün koşulların elverişil olduğu bazı seçilmiş vak’alarda önceden yapılacak bir geçici protez implantların yerleştirildiği seansta takılarak hiç bekleme süresi olmaksızın hastanın aynı gün  diş ve fonksiyona kavuşmasını sağlamak ta mümkün olabilir.
 

 

Vücut implantı reddeder mi?  

 

Diş implantları vücutla mükemmel uyumlu bir materyal olan titanyumdan yapılmıştır. Dolayısı ile vücudun implanta karşı  allerjik bir  reaksiyon oluşturup onu reddetmesi söz konusu değildir.

 

Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?

 

Tek Diş Eksikliği

 

• Alt ya da üst çenenizde tek diş eksikliğiniz varsa implant destekli bir kron ideal bir tedavi seçeneğidir.Diğer tedavi seçeneklerinin aksine implant tedavisinde komşu dişlerin kesilmesi gerekmez.
 
• Dental implant çene kemiğine yerleştirilir. 1-3 ay içerisinde çene kemiği ile implant arasında sıkı bir kemik oluşumu gerçekleşir.
 
• Bu süre tamamlanınca kron altyapısı implanta monte edilir.

• Daha sonra, diş eti kenarıyla mükemmel bir uyum sağlayan kron, altyapının üzerine yerleştirilir.

• Yeni diş tıpkı doğal bir diş gibi hissedilir ve fonksiyon görür.

 


 

 

 

Parsiyel Diş Eksikliği

 

Dişlerinin bir kısmını kaybetmiş kimseler parsiyel (kancalı) protezlerin estetik olmayan görüntüsünden ya da köprü yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin aşındırılması zorunluluğundan şikayet ederler.

İmplant ile tedavide optimum estetik sağlandığı gibi komşu dişlerin aşındırılması da önlenmiş olur.
 
• Sayıları iki ile dört arasında değişebilen implantlar, implant destekli bir köprü yapılması amacıyla yerleştirilir. İmplant destekli köprüler komşu sağlıklı dişlerin kesilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır.

• Dental implantlara kron altyapıları monte edilir.

• Bir sonraki aşama ise köprünün yerleştirilmesidir.

• Yerleştirilen implant köprüsü ağzın arka kısmında meydana gelen büyük çiğneme kuvvetlerini karşılayabilir. Doğal dişler gibi hissedilir ve fonksiyon görür.


 


 

 

 

Total Diş Eksikliği

 

- Ağzın yapısal özellikleri

 

- Yerleştirilen implant sayısı

 

- Protezin rahat kullanım ve temizlenebilme şartları göz önünde bulundurularak implantlar üzerine yapılacak protezin planlaması yapılır.

 


  İmplant üstü tam protezlerde alternatif yöntemler:

 

- Sabit Köprü Protezleri

- Hasta tarafından kolayca takılıp çıkartılabilen protezler

- Hekim tarafından çıkartılabilen protezler
 

 

Sabit Protez Seçeneği

 

 

   

 


 
• Sabit bir köprü için iyi bir altyapı oluşturmak amacıyla çok sayıda dental implant yerleştirilir. İmplantlar çene kemiklerine yerleştirildiği için kemik dokuyu uyarır, böylece sağlıklı kemik seviyesinin ve yüz yapılarının korunmasını sağlar.
Böylece iyi ve kalıcı bir gülüş estetiği sağlanmış olur.

• Kron altyapıları implantlara monte edilir ve bu yapının üzerine köprü yerleştirilir. Tüm dental işlemler sizin ihtiyaç ve isteklerinize göre yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 Takılıp Çıkartılabilen Protez Seçeneği

 

 

    

 

 

İki veya daha fazla sayıda implanttan destek alan takıp çıkarılabilir protezlerdir. Bu tip protezlerin ağızdaki tutuculuğu hareketli protezlere (damak protezine) göre daha iyidir.

Overdenture için protezin tutunacağı sağlam bir altyapı oluşturmak amacıyla alt çenede 2-4 adet, üst çenede ise 4-6 adet implant yerleştirilir.

Overdenture için küre şeklinde kron altyapıları ya da implantları birleştiren çubuk şeklinde bir altyapı kullanılır. Protezin alt kısmında bulunan bu altyapılara uygun girişlere protez oturtulur.

• Yerleştirilen implant köprüsü ya da overdenture doğal dişler gibi hissedilir ve fonksiyon görür. Artık istediğinizi yiyebilir ve protezinizin düşmesinden endişe duymadan gülebilirsiniz.

 

 


 

          

 

 İmplant tedavisi hangi dişsizlik durumunda ne avantajlar sunar?


a) Alt çenede  dişlerinin tümünü kaybedip tam protez kullanan hastalar:


Alt çene tam dişsizlik durumlarında hem protezin küçük olması hem de dil gibi hareketli bir organın bulunması nedeniyle hastalarımız sıkça protezin hareketliliğinden, protez vuruğundan ve iyi çiğneyememe gibi sıkıntılardan  yakınırlar.  Bu hastalarımızda  implant tedavisi uygulanması yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

 

b) Üst çenede dişlerinin tümünü  kaybedip tam  protez taşıyan hastalar:


Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha az hareketli, daha tutucu ve daha dengeli olsalar da, protezin damağı kapatmak zorunda olan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir. İmplant tedavisi bu sıkıntıların da  ortadan kalkmasını sağlar.
 


c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar:


Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin (bölümlü –parsiyel  protez) estetik olmayan görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişleri kestirme zorunluluğu olabilir. İmplant tedavisi estetiği sağlarken komşu dişlerin hasar görmesini de önler.

 

 

İmplant Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

* Operasyon sonrası kanamanın durdurulması için operasyon bölgesine gaz tampon konulmaktadır. Bu tampon 1 saat kadar orada tutulup sonra uzaklaştırılıp başka bir şey çok gerekmedikçe koyulmaması gereklidir.

* Operasyon bölgesindeki dikiş bölgesinde besin artıkları birikebileceğinden oralara çok temiz bakılmalıdır, operasyondan 2 gün sonra temiz tutulması için gargara kullanılabilir.

* Yara kenarlarından sızıntı şeklinde kanama normaldir.

* Operasyon sonrası o bölgede şişme, ağız açmada güçlük ve sararma görülmesi normaldir. Bunları azaltmak için operasyondan sonra 1 gün boyunca aralıklı bir şekilde buz tampon uygulanmalıdır.

* Beslenme şekli yara yerlerinin zedelenmemesi için ılık ve yumuşak gıdalarla olmalıdır.

* Kesinlikle 1 hafta boyunca sigara, alkol ve gazlı içecek kullanımından kaçınılmalıdır.

* Operasyon sahasındaki dikişler 1 hafta sonra alınmalıdır.

* Kanama çok olmaması için yatarken ilk gün dik pozisyonda yatılmalıdır.

* Kanamanın sızıntı değil de fazla olduğu durumlarda hekime başvurulmalıdır.

* Eğer kan sulandırıcı kullanıyorsa kanama çok olmasın diye bunu vermiş olan doktorun bilgisi dahilinde birkaç gün bu ilaçlar kesilebilir.

* Operasyon sonrası verilen antibiyotik ve ağrıkesici muntazaman ve saatinde kullanılmalıdır.

 

 

İMPLANT BAKIMI

 

Tek Diş Eksikliği

 

Temizlenmesi Önemli Bölgeler:

- İmplant destekli dişinizin dişeti seviyesinin hem üstünde hem de altında kalan kısımları

- İmplant destekli dişiniz ile komşu dişlerin arası  

1. Diş fırçası  

• Dişin iç kısmı ve ulaşılması zor bölgelerinin temizliği için fırçanın modifiye edilmesi gerekebilir. Pilli bir fırça da kullanımı kolay bir alternatiftir.

2. Arayüz (İnterproximal) fırçası  

• Yumuşak uçlu bir arayüz fırça başlığı (pilli diş fırçaları içindir) implant destekli dişinizin etrafındaki ulaşılması zor bölgelerin, dile bakan kısımların ve görünür kısımlarının temizliğinde kullanmak için uygundur.

3. Diş arası (İnterdental) fırçası  

• Diş arası fırçası implant destekli dişinizin kenarları ve kronunuzun temizliği için uygundur. Fırçayı ileri geri hareketlerle hafifçe bastırarak kullanınız. Fırçanın çok küçük seçilmesi temizleme etkisini azaltırken, büyük seçilmesi ise fırçalarken rahatsız olmanıza neden olacaktır. Plastik kaplamalı kıllara sahip diş fırçaları önerilmektedir. Fırça seçimi konusunda diş hekiminize danışınız.

4. Diş ipi  

• Diş arası fırçasının ulaşamadığı bölgelerin temizliği için diş ipi kullanılması önerilir. İmplant destekli dişiniz için diş ipini implant ile komşu dişler arasından geçirip ileri geri çekerek kullanınız.

 

İmplant Destekli Köprüler

 

Temizlenmesi Önemli Bölgeler:

- Köprünüzün altı

- Protez desteklerinin (protezinizi çenenize bağlayan metal çubuklar) dişeti seviyesinin hem altında hem de üstünde kalan kısımlar   

 

1. Diş fırçası  

 

• Dişin iç kısmı ve ulaşılması zor bölgelerinin temizliği için fırçanın modifiye edilmesi gerekebilir. Pilli bir fırça da kullanımı kolay bir alternatiftir. Köprünüzün altını mutlaka temizleyiniz.

 

2. Arayüz (İnterproximal) fırçası  

 

• Yumuşak uçlu bir arayüz fırça başlığı (pilli diş fırçaları içindir) köprünüzde yer alan dişlerinizin ulaşılması zor bölgelerinin, dile bakan kısımlarının ve görünür kısımlarının temizliğinde kullanmak için uygundur.

 

3. Diş arası (İnterdental) fırçası  

 

• Diş arası fırçası köprünüzün alt yüzeyinin temizliği için uygundur. Fırçayı ileri geri hareketlerle hafifçe bastırarak kullanınız. Fırçanın çok küçük seçilmesi temizleme etkisini azaltırken, büyük seçilmesi ise fırçalarken rahatsız olmanıza neden olacaktır. Plastik kaplamalı kıllara sahip diş fırçaları önerilmektedir. Fırça seçimi konusunda lütfen diş hekiminize danışınız.

 

4. Diş İpi  

 

• Diş arası fırçasının ulaşamadığı bölgelerin temizliği için diş ipi kullanılması önerilir. Köprü desteklerinizin kenarlarını, diş ipini desteklere komşu boşluklardan geçirip ileri geri çekerek kullanınız.

 

Takip Randevuları

 

Yeni dişlerinizin tıpkı doğal dişleriniz gibi bakıma ihtiyacı vardır, bu nedenle diş hekiminizi düzenli aralıklarla ziyaret etmelisiniz. 

Bu ziyaretlerde hekiminiz size hijyen ve bakımla ilgili gerekli bilgileri verecektir.

Diş hekiminiz size ileriki kontrolleriniz için tavsiye edilen randevu aralıklarını anlatacaktır.

 

 

Sinüs Tabanı Yükseltme (Sinüs Lifting)

 

Üst çenede azı ve küçük azı dişlerinin hemen üstünde çene kemiği içerisinde  ”maxiller sinüs” adı verilen bir boşluk vardır. Büyüklüğü kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama yarım ceviz büyüklüğünde, boşluğa bakan iç kısmı sinüs mukozası denilen epitel dokuyla kaplı anatomik bir boşluktur. Üst çenede yapılan diş çekimlerini takiben sinüs tabanı aşağıya doğru sarkar ve sinüs hacmi genişler. Meydana gelen bu genişleme çene kemiği yüksekliğinde azalmaya neden olur ki bu durum implant uygulamasında dezavantajdır.

 

Sinüs tabanın aşağıya sarkması durumunda implantın yerleştirileceği bölgede yeterli kemik kalınlığını sağlamak için sinüs tabanını yukarı kaldırmak ve kemik yüksekliğini artırmak gerekir. Sinüs tabanını yükselterek tekrar kemik kazanma işlemine “sinus lifting” ya da “sinüs yükseltme”  adı verilir. Vakanın durumuna göre farklı teknikler uygulanabilmektedir.

 

Vakanın durumuna göre sinüs lifting işlemi implant uygulamasından 3-6 ay önce ya da implant uygulamasıyla aynı seansta yapılabilir.

 

 

    

 

 

 

 

 

Kemik Hacminin Yetersizliği

 

Mini İmplantlar

 

Periimplantitis İleri Cerrahi

 

 

 

 

 

 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’