Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
TEDAVİLER
 
 
 
Kanal Tedavileri

Kanal Tedavileri

 

http://www.youtube.com/watch?v=41CoFvcYK9M

 

Endodonti Nedir?

 

Dişin dış dokuları olan mine ve dentinin altındaki dişin kron kısmından başlayıp kök ucuna kadar devam eden ince tünelciklerin içinde, yumuşak bir bağ dokusu olan ve dişin canlı kısmını oluşturan pulpa dokusu bulunmaktadır, halk arasında "dişin siniri" olarak bilinir. Bir dişin büyüme ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi onu beslemektir. Diş tamamen geliştiğinde ise pulpa dokusu; ağrıyı ileterek dişin zarar gördüğünü ya da iltihaplandığını haber verir.

Endodonti, diş pulpasına kadar ilerlemiş olan problemler ile ilgilenen ve tedavisini yapan diş hekimliği dalıdır.

 

 

 

Kanal Tedavisi Nedir?

 

Dişin içinde, mine ve dentin tabakalarının altında yer alan diş kanallarının içindeki yumuşak damar-sinir uzantısının (pulpa) iltihaplanmalarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlere kanal tedavisi denir.

 

 

 

 

 

  

 Pulpa iltihaplanması iki sebeple gelişir:

1. Derin diş çürüğü,

2. Darbe almış ve / veya kırılmış dişlerde.

 

Böyle bir durumda dişte; çiğneme, baskı veya sıcak – soğuk gibi uyaranlar ile veya kendiliğinden aşırı hassasiyet ve ağrı başlar. 

Diş hekiminin bilgisi olmadan alacağınız ilaçlar -özellikle antibiyotikler- ağrınızı sadece geçici bir süre için erteleyebilirler. Uzun süre kullanılan antibiyotikler iltihabı daha dirençli hale getirmekte ve dişin tedavisini zorlaştırmaktadır.

Eğer pulpa iltihabı tedavi edilmezse, kök uçlarında ve çene kemiğinde iltihabın birikmesi sonucunda apse adını verdiğimiz “cerahat dolu keseler” oluşur. Kök ucunda oluşan bu apseler genişleyerek, kök etrafındaki kemik dokusunda yıkım yapabilir. Eğer uzun süre tedavi uygulanmazsa diş çekime gidebilir.

 

Hangi Diş Hastalıkları Kanal Tedavisi Kapsamına Girer?

 

•Pulpa herhangi bir sebeple zarar gördüğünde ve iltihaplandığında kanal tedavisi yapılmalıdır.

•Kanal tedavisini gerektiren başlıca sebep, derin ve geniş alana yayılmış çürüklerin pulpaya ulaşmasıdır.

•Özellikle küçük çocuklarda düşme, yaralanma ile ya da dişlere alınan herhangi bir darbe sonucunda oluşan kırıklarda pulpa zarar görebilir. Bu tür vakalarda düzenli kontroller yapılarak dişin canlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Canlılığını kaybeden dişlerde kanal tedavisi gereklidir.

•Kötü ve yanlış yapılmış kanal tedavileri sonucunda oluşan iltihaplanmalarda da ilk seçenek kanal tedavisinin yenilenmesidir. Eski kanal dolgusu sökülerek iltihap giderilir ve yeniden kanal tedavisi yapılır. 

•Uzun süre tedavi edilmemiş iltihaplı dişlerde meydana gelen şişme ve iltihap akıntılarında da ilk önce yapılması gereken işlem kanal tedavisidir.

 

 

Kanal Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

 

Radyografi alınarak sorunlu diş belirlenir. Diş canlı ise lokal anestezi yapılarak tedaviye başlanır.

 

 

 

 

 

 

Tedavi enfeksiyonun durumuna göre 1-4 seans sürebilir.

Kök kanalı tedavisinden sonra, dişin kron kısmındaki harabiyet de dişi ağız içinde bulunduğu şartlarda en iyi şekilde koruyacak şekilde (dolgu, pivo uygulama veya kronlama ile) restore edilerek tedavi tamamlanır.

•Tedavi sonrasında dişte hafif ağrı ve hassasiyet şikâyetleri görülebilir, ama bu durum geçicidir. Bu durumda en iyi çözüm o dişin bulunduğu tarafı birkaç günlük süre boyunca kullanmamaktır. Kısa bir zaman sonra hassasiyetin ortadan kalktığı görülecektir.

•Kanal tedavili bir diş, hiç tedavi edilmemiş sağlıklı bir diş gibi yıllarca hizmet edebilir. Bu dişlerde de, herhangi bir diş gibi çürük ya da kırık oluşabilir ve diş eti açısından problemli olabilirler. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra da ağız hijyenine dikkat edilmelidir.

•Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve doktorunuza kontrole gitmeniz gerekmektedir.

 

Kök kanal tedavisi kaç seansta tamamlanır?

 

Kök kanal tedavinizin tamamlanması için gerekli olan süre bazı faktörlere bağlıdır.

Yapılan araştırmalar tek veya çok seans hakkında verilecek kararın dişin enfeksiyon düzeyine bağlı olarak verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Eğer enfeksiyon sadece dişin sinir dokusunun belirli bir bölümü ile sınırlıysa (örneğin canlı dişler) , tek seanslı kanal tedavisi bu durumda tercih edilmesi gereken yöntemdir.

Ancak enfeksiyon tüm kök kanalına yayılmışsa, tek seansta kanal tedavisi tercih edilir.

Dişhekiminiz tedavinize başlamadan hangi yöntemi seçeceğini bilmeyebilir.

Bu da, tek seans veya çok seans tercihinin dişhekiminin bilgi, deneyim ve dişinizin özel durumuna bağlı olarak vereceği karara bağlı olduğunu göstermektedir. Bu karar dişinizin tedavisine başlanmadan tam olarak belirgin olmayabilir.

Kuşkusuz size kanal tedavisi gerçekleştiren dişhekiminizin arzusu dişin ağzınızda hayat boyu kalmasıdır. Bunun sağlanması mümkündür ve umarız tedavi sonucunda bu amaca ulaşılacaktır.

 

 

Kanal Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?

 

Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 - %95 gibi yüksek bir yüzdeye sahiptir.

Kök kanalının anatomisi tedavinin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Karmaşık kanal şekillerine sahip olan dişlerde temizleme ve şekillendirme yapmak daha zordur.

Endodontik başarısızlıklar; tedavi sırasındaki temizleme, şekillendirme ve tıkama yetersizlikleri, kök kanalı içinde alet kırılması, gözden kaçan kanallar, anotomik deformite sebebiyle ulaşılması imkansız olan kanalların olması, kökler arası bölgede kırıkların oluşması ya da kanal tedavisi yapılmış dişin dolgusunun düşmesi ve dişin dış ortama açık hale gelmesi sonucunda bakterilerin üremesi ve kök kanal sisteminin tekrar iltihaplanmasıyla meydana gelebilir.

Başarısızlık durumunda, genellikle kanal tedavisi yenilenerek, varsa hatalar giderilerek çözüme ulaşılır. Eski kanal dolgusu çıkarılır, dişin kanalı tekrar şekillendirilerek temizlenir ve yeniden doldurulur. Eğer bu tedavilerden sonuç alınamıyorsa "kök ucu rezeksiyonu" ile enfeksiyon bölgesi tedavi edilir. Bu işlem sırasında diş köküne ulaşılır; bu bölge ve çevresi cerrahi olarak temizlenir ve kapatılır. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamıyorsa; o dişin çekimi uygun görülebilir.

 

Bknz. 'Cerrahi Tedaviler'

 

 

Kanal Tedavisinin Alternatifi Var mı?

 

Kanal tedavisine alternatif olabilecek başka bir tedavi seçeneği yoktur.

Kanal tedavisin tekrarının ve cerrahi girişimin başarılı olamadığı durumlarda veya aşırı madde kaybı olan ve üstüne dolgu ya da kuron restorasyonu yapılamayacak kadar harap olmuş dişlerde ve dişeti hastalığı olan dişlerde çekim düşünülmelidir.

Fakat doğal dişi korumak her zaman tercih edilir. Çünkü bir ya da daha fazla diş eksikliği komşu dişlerin yer değiştirmesine, duruş şeklinin bozulmasına sebep olabilir.

 

 

Kök kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?

 

 

Kök kanal tedavisi sanıldığının aksine, lokal anestezi altında gerçekleştirilen ve tamamen ağrısız ve konforlu bir işlemdir.

Diş sinirinin enfeksiyon veya travma sebebiyle öldüğü vakalarda ise hiç anestezik gerekmeden de ağrısız ve rahat bir şekilde kanal tedaviniz gerçekleştirilebilir.

Anestezi altında tedavinin tamamlanması, hem hastanın son derece rahat ve ağrısız olarak tedavisini yaptırmasına, hem de dişhekiminin hasta reaksiyon göstermeden işlemini çok daha başarılı ve kolay olarak gerçekleştirmesine olanak verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’