Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI
 
 
 
Sterilizasyon Kriterleri

 


 

Enfeksiyon Kontrolü İçin Neler Yapılıyor?
 

Genel anlamda dişhekimliği çalışma kapsamında çapraz infeksiyon kontrolü hastalıkların geçiş yollarını önlemek  veya en aza indirmek amacına yönelik olmalıdır.


Diş Kliniklerinde ve dişhekimi muaynehanelerinde "temiz ve sağlıklı tedavi ortamını" sağlayabilmek için gerekli olan ‘modern enfeksiyon kontrol yöntemleri’ azami dikkat gösterilerek uygulanmak zorundadır.
 
Ayakkabılar için Galoş kullanımı gereklidir.

Diş hekimliği muayenehanelerindeki personel ise sadece muayenehane ortamında kullandıkları ayakkabıları kullanmaktadırlar.
 
Dişhekimi maske, muayene eldiveni, koruyucu gözlük kullanır.
 
 
Tedavide kullanılan ( tek kullanımlık olmayan) tüm aletler  OTOKLAV  cihazında sterilize edilirler. Otoklavlar periodik olarak ‘Sterilizasyon cihazları spor testi’ analizine tabi tutulurlar.
 
Disposible (Tek Kullanımlık) Aletler: Muayenehanelerde Diş hekimliğine özel tek kullanımlık enjektörler ve bu enjektörlerde kullanılan iğneler, anestetik solüsyonlar, plastik bardaklar,tabla örtüsü ve önlükler, tedavi sırasında ağızdaki tükürük ve kanı emen alet uçları başta olmak üzere irili ufaklı bir çok malzeme tek bir hastada kullanılmakta ve sonra atılmaktadır.
 
Dezenfektan sprayler ve solüsyonlar: Hasta koltukları her hastadan sonra dezenfektan spreyler yardımıyla temizlenip, baş konulan kısımdaki koruyucu örtü değiştirilmektedir.

Laboratuardan gelen her tür protez hasta ağzına değdirilmeden, hastalardan alınan ölçü ve bu ölçülerden elde edilen alçı modeller (Teknik elemanları korumak amacıyla) laboratuara gönderilmeden önce muhakkak dezenfektan solüsyonlarda beketilir.
 
Kullanılan Malzemenin Atılması: Kullanılan iğne uçları kırılıp bir şişe içerisinde biriktirilerek, cam ve plastik malzeme ayrı ayrı poşetlenerek, amalgam dolgu artıkları (içeriğindeki cıva buharının ortama yayılmasını engellemek amacıyla) su içerisinde ağzı kapalı şişelerde biriktirilerek ortadan kaldırılmaktadır.


 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’