Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
DİŞ ESTETİĞİ
 
 
 
Estetik Dolgular

 

 

 ESTETİK DOLGULAR

 

 

 

 

 Kırık veya çürümüş dişler neden restore edilmelidir?

 

♦ Dişler, çürük veya kırılma nedeniyle dış etkilere açık hale gelen bölümünün korunması amacıyla restore edilir.

♦ Yapılan tedavi ile, çürüğün daha fazla yayılması ve dişin kaybına neden olması önlenmiş olur.

♦ Restorasyon, dişin normal yeme ve ısırma işlevinin devamını sağlar.

♦ Dişlere yapılan restorasyonlar zaman zaman estetiği de desteklemelidir yani restorasyon dişin ve yüzün görünümünü eski haline

getirmeli veya daha güzel bir görüntüye kavuşturmalıdır.

 

 

 Kompozit Dolgular (Estetik dolgular - Işıkla sertleşen dolgular)

 

Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değişitirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler. (Kompozit Laminalar, Bonding)

En önemli dezavantajı bazen işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de yıllar içinde hafifçe değişebilmektedir.

Kompozitlerde artık aynı seansda polisaj işlemi yapılabilmektedir.Ancak çok büyük restorasyonlar ya da çok diş için yapılan seri restorasyonlarda birkaç gün sonra kontrol randevusu ile varsa gerekli düzeltmeleri yapmak hem estetik hem fonksiyon açısından çok daha iyi olacaktır.

Bu mateyallerle ön dişlerde çok büyük kayıplar restore edilebilmektedir ancak bu kadar büyük dolguların ömrünün uzun olması için ısırmada dikkatli davranılması gerekir. Özellikle ön bölgede yapılan uygulamalarda boyayabilen yiyecek ve içecekler dolguların renklerini yıllar içerisinde biraz değiştirebilir.

Dişlerin ön yüzeylerinde kompozit restorasyonu olan kimseler yumuşak kıllı diş fırçaları kullanmalıdır.

 

 

    

 

 

 

       

 

 

 

İnley ve Onley Dolgular ( Seramik veya kompozit )


Dolguyu destekleyecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığında ve diş kuron ile kaplanacak derecede zarar görmemiş ise inley veya onley ile restore edilebilir. Onleyler inleylere kıyasla daha fazla miktarda madde kaybı olduğunda uygulanırlar. İnleyler dişlerin çiğneme yüzeylerinde bulunan tüberküller arasında yer alırlar. Onleyler ise, bir ya da daha fazla tüberkülü de kapsayacak şekilde yapılırlar. İlk seansta çürük diş dokusu temizlenerek diş ve çevre dokuların ölçüsü alınır. Diş geçici dolgu materyali ile kapatılır. İkinci seansta ise, diş prova edilerek özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Kapanış ayarlanarak cila yapılır.

  

 

 

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’