Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
DİŞ ESTETİĞİ
 
 
 
Diş Beyazlatma

 

 

 

DİŞ BEYAZLATMA

 


Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve dış etkenlerle koyulaşır.

Diş minesinde renk oluşturan organik pigmentlerin ( oksidasyon sağlayan kimyasallar ile ) ortamdan uzaklaştırılmasıyla dişteki renklerin giderilmesi sağlanır.

Klinikte veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi dişlerin rengini 2 ile 10 ton açarak, tatmin edici bir beyazlatma ve güzel bir gülüş elde edilmesine yardımcı olur.

Genellikle sarı renkte olan dişlerde gri renkte dişlere göre daha belirgin beyazlık elde edilir.
♦ Beyazlatıcı etkili olan diş macunlarının içeriğindeki aşındırıcı maddeler düzenli kullanıldığında, diş minesinin yüzeyinde yer alan dış kaynaklı lekelerin giderilmesinde etkilidir. Gerektiğinde bu macunlar klinikte beyazlatma işlemi ile koşut olarak kullanılabilir.
♦ Beyazlatma işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.
Diş beyazlatmada lazer kullanımının avantajı tedavi seanslarındaki süresinin kısalması ve hassasiyetin az olmasıdır.

 

 

               

 

 


Dişlerde renklenme 2 çeşittir:

1. İç renklenme: Diş dokusunun doğal rengidir. Sarı, kavuniçi, gri veya kahverengi tonlarda dişler vardır. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar da (ilaçlara bağlı olabilir ya da flor alınımına bağlı) bu gruba girer. Yaşın ilerlemesiyle ve kanal tedavisi sonucunda da diş rengi koyulaşır.

2. Dış renklenme: Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Bu tip renklenmelerin çoğu genel diştaşı temizliği ve parlatma işlemleri ile giderilir.

Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulma yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.

 

 

Beyazlatma tedavisinin dişe zararı var mıdır?

 

Hekim kontrolünde hastaya uygun konsantrasyonda materyaller ile yapılan beyazlatma tedavisi dişlerde herhangi bir zarara (aşınmaya, çürümeye, kırılmaya) neden olmaz. Sadece tedavi sırasında soğuğa karşı hassasiyet meydana gelebilir bu durum da hekim tarafından uygulanan hassasiyet gidericiler ile ortadan kaldırılır.

 

Hangi dişler beyazlatmaya uygun değildir?


♦ Herhangi bir beyazlatma sistemi kuron ve dolguların rengini ağartamaz.
♦ Çok ileri derecedeki antibiyotik kullanımı, tetrasiklin lekelerinde elde edilen sonuç çoğu zaman kişileri tatmin etmeyebilir.
Kanal tedavisi uygulanmış dişler genellikle içten renk değiştirir. Bu nedenle içten beyazlatma işlemi de uygulanmalıdır. Kanal tedavisi renklenmesinin ağarması renklenmenin üzerinden geçen süreyle ters orantılıdır.

 

 

 Beyazlatılan dişlerde rengin kalıcılığı:


♦ Beyazlatma işlemleri ile alınan netice uzun sürelidir. Ancak bu süreyi belirleyen esas unsurlar alışkanlıklarımızdır. Başta yoğun sigara kullanımı olmak üzere çay, kahve, kola gibi renkli gıdaların sık tüketilmesi elde edilen beyazlığın geri dönüşünü hızlandırır. Ancak dişlerinizin rengindeki geri dönüşüm birebir eski renklerine kadar geri dönmez.
♦ Beyazlatılmış dişler; düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve beyazlatıcı diş macunlarının kullanımı ile beyazlığını yıllarca koruyabilir.
♦ Temizleme ve parlatma için dişhekiminizi altı ayda bir ziyaret etmelisiniz.
♦ Dişlerinizin beyazlığı bu önlemler ile korunamadığı takdirde kısa süreli bir beyazlatma işlemi daha uygulanabilir. 
 


Dişlerin beyazlatma için uygun olmadığı durumlarda: Ağartma işleminin başarılı olmayacağı (tetrasiklin renklenmesi, ağır florozis, eski kanal tedavisi renklenmeleri gibi) diş renklerinin düzeltilmesinde porselen lamina , porselen  veya zirkonyum kron uygulamaları en iyi yöntemdir.  Bu tarz protetik uygulamalar estetik görünümlü, kalıcı ve sağlamdır, renkleri zaman içinde değişmez

 

 

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri:

 

Beyazlatma işlemi iki şekilde uygulanır.


♦ Ofis Bleaching (klinikte uygulanan beyazlama işlemi):

 

Klinikte yaklaşık 1 saatlik bir uygulama ile gerçekleştirilen beyazlatma işlemidir. Bu işlemde hekim beyazlatıcı jeli dişlerin üzerine uygular sonrasında da bu jeli aktive eden ışık kaynağını diş yüzeylerine yaklaştırarak beyazlatma işlemini gerçekleştirir. Beyazlatma işlemi diş renginin koyuluğuna göre bir, iki, üç seans uygulanabilir.


Uygulama sırasında:

* Dişetleriniz özel bir bariyer maddesi ile korunur.

* Beyazlatma jeli dişlerinin üzerine belirli bir kalınlıkta uygulanır.

* 15’şer dakikalık 3 uygulamada LED ışığı diş yüzeyindeki jeli aktive ederek beyazlatma işlemini gerçekleştirir.


 

♦ Evde Bleaching (evde uygulanan beyazlama işlemi):


Evde beyazlatmada kişiden alınan basit bir ölçü ile kişiye özel bir plak hazırlanır. Kişi bu plakların içine karbamid peroksit esaslı jelleri koyarak, plağı dişlerinin üzerine takar. Ortalama 5-7 gün içinde istenen beyazlatma sağlanır (dişin rengine göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir). Bu plaklar günde 3-4 saat ağızda kalır. Bu süreler dişin rengine ve uygulanacak jele göre hekim tarafından belirlenir. 

 

 

            

 

♦ Beyazlatıcı diş macunları:

 

Beyazlatıcı diş macunları diş yüzeylerinde dış etkenlerle oluşan lekelerin giderilmesinin yanı sıra dişhekimi tarafından beyazlatılmış dişlerin renginin korunmasına da yardımcı olur.  

Ancak diş macunları ile diş beyazlatılması yavaş işleyen bir süreçtir.

Diş macunu üreticilerinin birçoğu; kahve, çay, salça ve boya maddesi kullanılmış gıdalar ve tütün tüketimi nedeniyle oluşmuş yüzey lekelerini giderdiklerini öne sürerken, bazı ürünler de hem lekeleri giderdiklerini ve hem de dişleri beyazlattıklarını belirtmektedir. 

 

 


 Beyazlatıcı diş macunlarından en iyi sonuç nasıl alınır?

 

Diş macununu kullanırken ağzınızda ne kadar az miktarda tükürük olur ise diş macununun ihtivası o kadar yoğun ve etkisi de o kadar fazla olur.

Diş macunu ile fırçalama süresi ve sıklığı beyazlamada başarıyı etkiler.

 

♦ Yapılması gerekenler:

Diş fırçasının tüm fırça kısmına diş macununu sürünüz.

Yutkunarak ağzınızdaki tükürük miktarını azaltınız.

Ön dişlerinizin dış yüzeylerinin tükürükten arındırılmış olması için dişlerinizi yumuşak bir bez yardımıyla kurulayınız. Böylece dişlerin diş macununun içeriğinde ye alan beyazlatıcı maddeler ile doğrudan temas etmesi sağlanmış olur.

Öncelikle ön dişleri ardından diğer dişleri fırçalayınız.

Diş macununuzu tükürmeden önce ağzınızda bir dakika kadar tutunuz.

Yukarıda anlatılan şekilde dişlerinizi günde en az üç kez fırçalayınız. Bu uygulama, beyazlatıcı diş macunlarından en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Dişhekiminiz de size beyazlatıcı bir diş macunu önerebilir.

 

 

 

 

 

 

 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’