Ayşe Naime (Kor) Altuntaş
DİŞ ESTETİĞİ
 
 
 
Porselen Laminalar

 

Porselen Laminalar; doku uyumları, aşınmaya karşı dirençli olmaları, renk stabiliteleri ve mükemmel doğal estetik özellikleriyle ön dişlerde renk, form ve pozisyonun düzeltilmesi amacıyla tercih edilirler.

 

Bilgisayar destekli Cad-Cam sistem kullanılarak  hazırlanan 0,4 - 0,7 mm kalınlığındaki porselen Laminalar bonding razin ile dişlere yapıştırılır.

 

Tedavi süreci kısadır. İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde fikir birliğine varma şansını yakalar. Böylece dişleriniz daha kesilmeden nasıl olacağınızı 3 boyutlu olarak görme şansınız olur.

 

 

                 

 

 

 

Porselen Laminaların Uygulama Alanları: 

 

• Renklenmiş  dişler (tetrasikline, florozise, devitalizasyona veya yaşa bağlı renklenmelerde) ve beyazlatma ile sonuç alınamayan dişler

 

• Diastemalı (aralıklı) dişler

 

• Formu bozuk, kırık ya da mine defekti olan dişler

 

• Hafif çapraşıklık gibi dizimi düzgün olmayan dişler  

 

• Çok sayıda dolgu bulunan ön dişlerde estetik düzenleme gerekliliği olan durumlar

 

• Aşınmış (atrisyona, erozyona veya abrazyona uğramış) dişlerde uygulanabilmektedir.

 

 

Laminalar; dişlerde minimum aşındırma gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Bu yüzden günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi metodu olmuştur.

 

 

 

             

 

 

 

 

 

Tüm Hakkı Saklıdır © 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları "Ayşe Naime (Kor) Altuntaş'a" aittir.

‘Bu web sitesinin içeriği, kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır, hiçbir ticari amaç taşımaz. Bu sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu web sitesinin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.’